




| Series | APU Dual Core |
|---|---|
| Model | 15-g222au |
| Utility | Everyday Use |
| Sales Package | Laptop, Battery, Power Adapter, Power Chord, User Manual |
| OS Type | Free DOS |
|---|---|
| Warranty | 1 Year Accidental Damage Protection Warranty on registration on HP Website Years |
| Display Type | HD+ LED Backlit Anti-Glare Display |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 15.6 inches |
| Resolution (Pixels) | 1600 x 900 pixels |
| Display PPI | 118 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Yes |
|---|---|
| WiFi standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth (Version) | v4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | Standard Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes, Stereo Speakers |
| Optical Drive | DVD RW SuperMulti Drive with Double Layer Support |
| Dimensions | 518 x 314 x 76 mm |
| Weight (KG) | 3 kg |
| Sound | Stereo Speakers |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 1.35 GHz |
|---|---|
| Cache (MB) | 1 MB |
| Processor Name | AMD APU Dual Core E1-6010 |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 2 x 1.35 GHz Cores |
| GPU (Model) | AMD Radeon R2 Graphics |
|---|---|
| GPU Brand | AMD |
| RAM Type | DDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| RAM Slots | 1 |
| Hard Disk Capacity | 500 GB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 4 hours |
|---|