




| Model | 15-AY089TU |
|---|---|
| Sales Package | Laptop, Battery, Adapter, Warranty Document |
| OS Type | DOS |
|---|---|
| Warranty | Onsite Warranty Years |
| Display Type | HD WLED Backlit BrightView Display |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 15.6 inches |
| Resolution (Pixels) | 1366 x 768 pixels |
| Display PPI | 100 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Integrated 10/100 BASE-T Ethernet LAN |
|---|---|
| WiFi standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth (Version) | v4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | SD Media |
| Microphone In | Yes |
| Camera | HP TrueVision HD Webcam |
|---|---|
| Keyboard | Full-size Island-style Keyboard with Integrated Numeric Keypad |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Dual Speakers |
| Optical Drive | CD/DVD writer |
| Weight (KG) | 2.19 kg |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 1.6 GHz |
|---|---|
| Cache (MB) | 2 MB |
| Processor Name | 4th Gen Intel Pentium |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 1.6 GHz) Cores |
| GPU (Model) | Intel Integrated HD |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | DDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| RAM Bus Speed (Mhz) | 1600 MHz |
| Hard Disk Capacity | 500 GB |