




| Series | Core i5 |
|---|---|
| Model | 14s-cr1003tu |
| Utility | Everyday Use, Performance |
| Device Type | Netbook |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Included Software | MS Office |
| OS Type | Windows 10 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | IPS |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 14 inches |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1080 pixels |
| Display PPI | 157 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Integrated 10/100/1000 GbE LAN |
|---|---|
| WiFi standard | Intel 802.11a/b/g/n/ac (1×1) Wi-Fi |
| Bluetooth (Version) | v4.2 |
| HDMI | 1 x HDMI 1.4b Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | Full-size island-style keyboard |
| Inbuilt Microphone | Integrated Digital Microphone |
| Speakers | Dual speakers |
| Optical Drive | Yes |
| Dimensions | 324 x 225.9 x 19.9 mm |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 1.6 GHz |
|---|---|
| Cores | Quad Core |
| Threads | 8 |
| Cache (MB) | 6 MB |
| Processor Name | 8th Gen Intel Core i5 8265U |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 3.9 GHz) Cores |
| GPU (Model) | Intel UHD Graphics 620 |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 8 GB |
| RAM Bus Speed (Mhz) | 2400 MHz |
| RAM Slots | 1 |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 6 hours |
|---|---|
| Adapter (Type) | 65 W EM AC Power Adapter |