



| Series | Core i3 |
|---|---|
| Model | cf0055TU |
| Utility | Performance |
| Device Type | Netbook |
| Sales Package | Laptop, Adapter, User Manual |
| Included Software | HP Audio Switch, HP Documentation, HP ePrint, HP JumpStart, HP Recovery Manager, HP Support Assistant, HP Sure Connect |
| OS Type | Windows 10 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | Full HD IPS BrightView Micro-edge WLED Backlit Display |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 14 inches |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1080 pixels |
| Display PPI | 157 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Integrated 10/100/1000 |
|---|---|
| WiFi standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth (Version) | v4.2 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4b Port |
| Card Reader | Multi-format SD Media Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | Full-size Island-style Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Built-in Digital Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Optical Drive | Yes |
| Dimensions | 324 x 225.9 x 19.9 mm |
| Weight (KG) | 1.43 kg |
| Cores | Dual Core |
|---|---|
| Threads | 4 |
| Cache (MB) | 3 MB |
| Processor Name | 7th Gen Intel Core i3 7100U |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 2 x (Turbo Speed upto 2.4 GHz) Cores |
| GPU (Model) | Intel Integrated HD 620 |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| RAM Bus Speed (Mhz) | 2133 MHz |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Adapter (Type) | 65 W EM AC power adapter |
|---|