




| Series | Core i5 |
|---|---|
| Model | 14-ck2018TU |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Included Software | HP Documentation, HP SSRM, HP Smart, HP Support Assistant, Microsoft Office Home and Student 2019 |
| OS Type | Windows 10 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | HD WLED Backlit BrightView SVA Display (220 nits Brightness, 45% NTSC Color Gamut, 112 PPI) |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 14 inches |
| Resolution (Pixels) | 1366 x 768 pixels |
| Display PPI | 112 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Integrated 10/100/1000 Gigabit LAN |
|---|---|
| WiFi standard | IEEE 802.11b/g/n (1×1) |
| Bluetooth (Version) | v4.2 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4b Port |
| Card Reader | 3-in-1 Card Reader (SD, SDHC, SDXC) |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | Full-size Island-style Jet Black Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Integrated Digital Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 335 x 234 x 19.9 mm |
| Weight (KG) | 1.47 kg |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 1.6 GHz |
|---|---|
| Cores | Quad Core |
| Threads | 8 |
| Cache (MB) | 6 MB |
| Processor Name | 10th Gen Intel Core i5 10210U |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 4 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 4.2 GHz) Cores |
| GPU (Model) | Intel Integrated UHD |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 8 GB |
| RAM Bus Speed (Mhz) | 2666 MHz |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 512 GB |