



| Series | Core i3 |
|---|---|
| Model | 14-AM020TU |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Netbook |
| Sales Package | Laptop, Battery, Adapter, Warranty Document |
| Included Software | Adobe Shockwave Player, CyberLink PowerDirector, Dropbox, TripAdvisor, CyberLink Power Media Player |
| OS Type | Windows 10 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | HD WLED Backlit SVA BrightView Display |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 14 inches |
| Resolution (Pixels) | 1366 x 768 pixels |
| Display PPI | 112 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Integrated 10/100 BASE-T Ethernet LAN |
|---|---|
| WiFi standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth (Version) | v4 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4b Port |
| Card Reader | Digital Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | Full-size Island-style Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Integrated Digital Microphone |
| Speakers | Dual Speakers |
| Optical Drive | CD/DVD writer |
| Dimensions | 345.19 x 241.3 x 23.88 mm |
| Weight (KG) | 2.19 kg |
| Sound | DTS Studio Sound |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 2 GHz |
|---|---|
| Cores | Dual Core |
| Threads | 4 |
| Cache (MB) | 3 MB |
| Processor Name | 5th Gen Intel Core i3 5005U |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 2 x 2 GHz Cores |
| GPU (Model) | Intel Integrated HD5500 |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | DDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| RAM Bus Speed (Mhz) | 1600 MHz |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 6 hours |
|---|