




| Series | Core i5 |
|---|---|
| Model | MagicBook |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Ultrabook |
| Sales Package | PC, USB Type C power adapter, Type C Cable, Quick Start, Warranty Card |
| OS Type | Windows 11 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | IPS Full HD |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 16 inches |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1200 pixels |
| Display PPI | 142 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | No |
|---|---|
| WiFi standard | 2.4GHz and 5GHz dual-band, IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax, 160MHz |
| Bluetooth (Version) | v5.1 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | 720P HD front camera |
|---|---|
| Keyboard | Full-size backlit keyboard, key travel of 1.5mm |
| Inbuilt Microphone | 2 |
| Speakers | 2 |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 250.1 x 356.2 x 17.9 mm |
| Weight (KG) | 1.75 kg |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Sound | Immersive Surround Sound |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 1.3 GHz |
|---|---|
| Cores | 10 Cores (2P + 8E) |
| Threads | 12 |
| Cache (MB) | 12 MB |
| Processor Name | 12th Gen Intel Core i5 1235U |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 2 x 1.3 GHz (Turbo Speed upto 4.4 GHz) Performance Cores8 x 900 MHz (Turbo Speed upto 3.3 GHz) Efficient Cores |
| GPU (Model) | Intel Iris Xe |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | LPDDR4x |
|---|---|
| RAM (GB) | 16 GB |
| RAM Bus Speed (Mhz) | 4266 MHz |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 512 GB |
| Adapter (Type) | USB-C power adapter |
|---|