




| Series | 5000 |
|---|---|
| Model | X560583IN9 |
| Utility | Everyday Use |
| Sales Package | 1 Laptop, 1 Charger, 1 Battery |
| OS Type | Windows 8.1 (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 2 years Warranty Years |
| Display Type | 15.6 inch LED Backlit Display with Truelife and HD resolution |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 15.6 inches |
| Resolution (Pixels) | 1366 x 768 pixels |
| Display PPI | 100 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Integrated 10/100 Ethernet LAN |
|---|---|
| WiFi standard | 802.11bgn + Bluetooth 4.0, 2.4 GHz, 1×1 |
| Bluetooth (Version) | v4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | 3-in-1 Card Reader |
| Camera | 0.9 Megapixel, 0.9 MP |
|---|---|
| Keyboard | Island Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Optical Drive | CD/DVD writer |
| Cache (MB) | 2 MB |
|---|---|
| Processor Name | AMD A10-8700P |
| GPU (Model) | AMD Radeon R6 M345DX 2GB DDR3 |
|---|---|
| Dedicated Memory (GB) | 2 GB |
| Dedicated Memory (Type) | DDR3 |
| GPU Brand | AMD |
| RAM Type | DDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 8 GB |
| RAM Bus Speed (Mhz) | 1600 MHz |
| RAM Slots | 2 |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 7 hours |
|---|