


| Series | Core i5 |
|---|---|
| Model | IN17SE011 |
| Utility | Gaming |
| Sales Package | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide and Manuals |
| OS Type | Windows 8 (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 Year Complete Cover Warranty Years |
| Display Type | FHD LED Display with True Life |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 17 inches |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1080 pixels |
| Display PPI | 130 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Yes |
|---|---|
| WiFi standard | Intel Centrino Wireless-N 2230 |
| Bluetooth (Version) | v4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Camera | 1.0 Megapixel, 1 MP |
|---|---|
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Skullcandy Speakers |
| Optical Drive | Tray-load DVD RW Drive |
| Dimensions | 416.8 x 276 x 37.36 mm |
| Weight (KG) | 3.28 kg |
| Sound | Waves MaxxAudio 4, Subwoofer |
| Cache (MB) | 3 MB |
|---|---|
| Processor Name | 3rd Gen Intel Core i5 3210M |
| GPU (Model) | NVIDIA GeForce GT 650M |
|---|---|
| Dedicated Memory (GB) | 2 GB |
| Dedicated Memory (Type) | DDR3 |
| GPU Brand | NVIDIA |
| RAM Type | DDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 6 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 3 hours |
|---|---|
| Adapter (Type) | 48 W AC Adapter |