



| Series | Core i7 |
|---|---|
| Model | DD2GN157 |
| Utility | Gaming |
| Sales Package | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide and Manuals |
| OS Type | Windows 8 (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 Year Complete Cover Warranty Years |
| Display Type | HD WLED True-Life Display |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 15.6 inches |
| Resolution (Pixels) | 1366 x 768 pixels |
| Display PPI | 100 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Yes |
|---|---|
| WiFi standard | Yes |
| Bluetooth (Version) | v4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Camera | 1.0 Megapixel HD Webcam, 1 MP |
|---|---|
| Keyboard | Standard Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Digital Microphone |
| Speakers | Skullcandy Speakers |
| Optical Drive | DVD RW Drive |
| Dimensions | 378 x 252 x 34.1 mm |
| Weight (KG) | 2.77 kg |
| Sound | 2 Skullcandy Speakers of 4 watt with Waves MaxxAudio 4 Studio Quality Sound Suite |
| Cache (MB) | 6 MB |
|---|---|
| Processor Name | 3rd Gen Intel Core i7 3632QM |
| GPU (Model) | AMD Radeon HD 7730M |
|---|---|
| Dedicated Memory (GB) | 2 GB |
| Dedicated Memory (Type) | DDR3 |
| GPU Brand | AMD |
| RAM Type | DDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 3.3 hours |
|---|---|
| Adapter (Type) | 90 W AC Adapter |