



| Series | Core i5 |
|---|---|
| Utility | Everyday Use |
| Sales Package | Laptop, Battery, AC Adapter |
| OS Type | Ubuntu |
|---|---|
| Warranty | To Check Warranty Status Please Visit – http://www.dell.com/support/home/in/en/indhs1/Products/?IsTag=True&IsInvalidSelection=True Years |
| Display Type | HD True Life Display with LED Backlit |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 15.6 inches |
| Resolution (Pixels) | 1366 x 768 pixels |
| Display PPI | 100 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Yes |
|---|---|
| WiFi standard | Dell Wireless 1705 802.11b/g/n |
| Bluetooth (Version) | v4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | 8-in-1 Card Reader |
| Camera | 1.0 Megapixel, 1 MP |
|---|---|
| Keyboard | Spill Resistant Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes, Stereo Speakers |
| Optical Drive | Tray-load DVD RW Drive |
| Dimensions | 376 x 259 x 31.3 mm |
| Sound | Stereo Speakers with Waves MaxxAudio 4 |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 1.6 GHz |
|---|---|
| Cores | Dual Core |
| Threads | 4 |
| Cache (MB) | 3 MB |
| Processor Name | 4th Gen Intel Core i5 4200U |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 2 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 2.6 GHz) Cores |
| GPU (Model) | AMD Radeon HD 8670M |
|---|---|
| Dedicated Memory (GB) | 2 GB |
| Dedicated Memory (Type) | DDR3 |
| GPU Brand | AMD |
| RAM Type | DDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 6 GB |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 3 hours |
|---|---|
| Adapter (Type) | 65 W AC Adapter |