



| Series | Core i5 |
|---|---|
| Model | Inspiron 15 5590 |
| Utility | Everyday Use, Gaming, Business, Performance |
| Device Type | Netbook |
| Sales Package | Laptop, Battery, AC Adapter, User guide and Manuals |
| Included Software | Windows 10, Microsoft(R) Office Home and S tudent 2019 |
| OS Type | Windows 10 (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | FULL HD |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 15.6 inches |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1080 pixels |
| Display PPI | 141 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | No |
|---|---|
| WiFi standard | Intel Wireless 9462AC Card (80 2.11ac + Bluetooth 5.0, Dual B and 2.45 GHz, MU-MIMO/80Mhz, 1 x1), Intel Wireless 9462AC Card (80 2.11ac + Bluetooth 5.0, Dual B and 2.45 GHz, MU-MIMO/80Mhz, 1 x1) |
| Bluetooth (Version) | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | BACKLIT, Yes |
| Optical Drive | No |
| Weight (KG) | 1.8 kg |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 4.2 GHz |
|---|---|
| Processor Name | 10th Gen Intel Core i5 |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 4 x 4.2 GHz Cores |
| GPU (Model) | NVIDIA GeForce MX250 |
|---|---|
| Dedicated Memory (GB) | 2 GB |
| Dedicated Memory (Type) | GDDR5 |
| GPU Brand | NVIDIA |
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 8 GB |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 512 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Battery Backup (Hours) | Upto 5 hours |
|---|