




| Series | Core i5 |
|---|---|
| Model | X560330IN9 |
| Utility | Everyday Use |
| Sales Package | 1 Laptop, 1 Charger, 1 Battery |
| OS Type | Ubuntu (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | 15.6-inch HD (1366 x 768) Truelife LED-Backlit Display |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 15.6 inches |
| Resolution (Pixels) | 1366 x 768 pixels |
| Display PPI | 100 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Integrated 10/100 Ethernet LAN |
|---|---|
| WiFi standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth (Version) | v4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Media Card (SD, SDHC, SDXC) |
| Camera | 0.9 |
|---|---|
| Keyboard | English Keyboard Without Backlight |
| Inbuilt Microphone | HD (720p) Capable Webcam |
| Speakers | 2 Tuned Speakers With Waves MaxxAudio® Processing |
| Optical Drive | Tray load DVD Drive (Reads and Writes to DVD/CD) |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 2.2 GHz |
|---|---|
| Cores | Dual Core |
| Threads | 4 |
| Cache (MB) | 3 MB |
| Processor Name | 5th Gen Intel Core i5 5200U |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 2 x 2.2 GHz (Turbo Speed upto 2.7 GHz) Cores |
| GPU (Model) | Intel HD 5500 |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | DDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| RAM Bus Speed (Mhz) | 1600 MHz |
| RAM Slots | 1 |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 5 hours |
|---|