



| Series | Core i3 |
|---|---|
| Model | 354234500iBT |
| Utility | Entertainment |
| Sales Package | Laptop, Battery, AC Adapter |
| OS Type | Windows 8.1 (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | Please Register your Warranty:https://www.onlineregister.com/dell/?~ck=mn. 1 Year Accidental Damages Protection Years |
| Display Type | HD LED Backlit Display with True Life |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 15.6 inches |
| Resolution (Pixels) | 1366 x 768 pixels |
| Display PPI | 100 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Yes |
|---|---|
| WiFi standard | Dell Wireless – N 1705 |
| Bluetooth (Version) | v4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | 3-in-1 Card Reader |
| Camera | HD Webcam |
|---|---|
| Keyboard | Standard Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes, Stereo Speakers |
| Optical Drive | Tray-load DVD RW Drive |
| Dimensions | 381.4 x 267.6 x 26.6 mm |
| Sound | Stereo Speakers with Waves MaxxAudio 4 |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 1.7 GHz |
|---|---|
| Cores | Dual Core |
| Threads | 4 |
| Cache (MB) | 3 MB |
| Processor Name | 4th Gen Intel Core i3 4005U |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 2 x 1.7 GHz Cores |
| GPU (Model) | Intel HD Graphics 4400 |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | DDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| RAM Bus Speed (Mhz) | 1600 MHz |
| Hard Disk Capacity | 500 GB |
| Adapter (Type) | 65 W AC Adapter |
|---|