






| Series | Celeron Dual Core |
|---|---|
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Netbook |
| Sales Package | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide and Manuals |
| OS Type | Windows 8 (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 Year Accidental Damages Service with Premium Phone Support Years |
| Display Type | HD LED Backlit Touch Display with True Life |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 11.6 inches |
| Resolution (Pixels) | 1366 x 768 pixels |
| Display PPI | 135 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | Yes |
| Ethernet | 10/100/1000 LAN |
|---|---|
| WiFi standard | Dell Wireless 1705 802.11b/g/n |
| Bluetooth (Version) | v4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Camera | 720p HD Webcam |
|---|---|
| Keyboard | Standard Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes, Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 300 x 201.5 x 21.2 mm |
| Weight (KG) | 1.43 kg |
| Sound | Stereo Speakers with Waves MaxxAudio 2 |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 1.4 GHz |
|---|---|
| Cache (MB) | 2 MB |
| Processor Name | Intel Celeron Dual Core 2955U |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 2 x 1.4 GHz Cores |
| GPU (Model) | Intel HD Graphics |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | DDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 2 GB |
| RAM Slots | 1 |
| Hard Disk Capacity | 500 GB |
| Adapter (Type) | 50 W AC Adapter |
|---|