





| Series | Core i7 |
|---|---|
| Model | S5504VA-MA741WS |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| Sales Package | Laptop, battery, power adapter, user guide |
| OS Type | Windows 11 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | OLED |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 15.6 inches |
| Resolution (Pixels) | 2880 x 1620 pixels |
| Display PPI | 212 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Refresh Rate (Hz) | 120 Hz |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | No |
|---|---|
| WiFi standard | 6E(802.11ax) Dual band) 1*1 |
| Bluetooth (Version) | v5 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard, Yes |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 359.3 x 229.4 x 17.9 mm |
| Weight (KG) | 1.7 kg |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Sound | Dolby Atmos |
| Cores | 14 Cores (6P + 8E) |
|---|---|
| Threads | 20 |
| Cache (MB) | 24 MB |
| Processor Name | 13th Gen Intel Core i7 13700H |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 6 x (Turbo Speed upto 5 GHz) Performance Cores8 x (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Efficient Cores |
| GPU (Model) | Intel Integrated Iris Xe |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | LPDDR5 |
|---|---|
| RAM (GB) | 16 GB |
| RAM Bus Speed (Mhz) | 4800 MHz |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 512 GB |