








| Series | Core i5 |
|---|---|
| Model | F571GT-AL319T |
| Utility | Gaming, Performance |
| Device Type | Netbook |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Included Software | Asus GiftBox, ICEsound, Asus Splendid |
| OS Type | Windows 10 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | Full HD LED Backlit Wide View Narrow Border Display (250 nits Brightness, 45% NTSC, 16:9 Aspect Ratio, 120 Hz Refresh Rate) |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 15.6 inches |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1080 pixels |
| Display PPI | 141 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | 10/100/1000 Mbps |
|---|---|
| WiFi standard | IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) |
| Bluetooth (Version) | v5 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| Card Reader | Micro SD Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | Illuminated Chiclet Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphone |
| Speakers | Built-in Speaker |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 359 x 248 x 21.9 mm |
| Weight (KG) | 2.14 kg |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Sound | Immersive Harman Kardon Audio with Sonic Master Audio Technology |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 2.4 GHz |
|---|---|
| Cores | Quad Core |
| Threads | 8 |
| Cache (MB) | 8 MB |
| Processor Name | 9th Gen Intel Core i5 9300H |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 4 x 2.4 GHz (Turbo Speed upto 4.1 GHz) Cores |
| GPU (Model) | Geforce GTX 1650 |
|---|---|
| Dedicated Memory (GB) | 4 GB |
| Dedicated Memory (Type) | GDDR5 |
| GPU Brand | NVIDIA |
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 8 GB |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 512 GB |
| Adapter (Type) | 150 W AC Adapter |
|---|