
| Series | Core i5 |
|---|---|
| Model | K3605VC-RP413WS |
| Utility | Gaming, Everyday Use |
| Device Type | Netbook |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| OS Type | Windows 11 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | LED |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 16 inches |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1200 pixels |
| Display PPI | 283 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Refresh Rate (Hz) | |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | No |
|---|---|
| WiFi standard | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 |
| Bluetooth (Version) | v5.3 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.1 Port |
| Card Reader | Yes |
| Camera | 720p HD Camera With Privacy Shutter |
|---|---|
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard with Num-key, 1.4mm Key-travel |
| Inbuilt Microphone | Built-in array microphone |
| Speakers | Built-in Speaker |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 358.6 x 249.1 x 18.9 mm |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Sound | SonicMaster |
| Cores | Octa Core (4P + 4E) |
|---|---|
| Threads | 12 |
| Cache (MB) | 12 MB |
| Processor Name | 13th Gen Intel Core i5 13420H |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 4 x (Turbo Speed upto 4.6 GHz) Performance Cores4 x (Turbo Speed upto 3.4 GHz) Efficient Cores |
| GPU (Model) | NVIDIA Geforce RTX 3050 |
|---|---|
| Dedicated Memory (GB) | 4 GB |
| Dedicated Memory (Type) | GDDR6 |
| GPU Brand | NVIDIA |
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 16 GB |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 512 GB |
| Adapter (Type) | 120W AC Adapter |
|---|