


| Series | Core i3 |
|---|---|
| Model | UN.MVHSI.001 |
| Utility | Everyday Use |
| Sales Package | 1 Laptop, 1 Charger, 1 Battery |
| OS Type | Windows 8.1 (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 Year Acer India Warranty. Years |
| Display Size (Inches) | 15.5 inches |
|---|---|
| Resolution (Pixels) | 1366 x 768 pixels |
| Display PPI | 101 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Integrated 10/100 Ethernet LAN |
|---|---|
| WiFi standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth (Version) | v2.1 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Camera | 0.3 Megapixel, 0.3 MP |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Optical Drive | No |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 1.7 GHz |
|---|---|
| Cores | Dual Core |
| Threads | 4 |
| Cache (MB) | 3 MB |
| Processor Name | 4th Gen Intel Core i3 4005U |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 2 x 1.7 GHz Cores |
| RAM Type | DDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| Hard Disk Capacity | 500 GB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 4.5 hours |
|---|