



| Series | Core i5 |
|---|---|
| Utility | Gaming |
| Sales Package | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide and Manuals |
| OS Type | Windows 8 (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 Year Carry-in Warranty Years |
| Display Type | FHD Acer ComfyView LED Backlit TFT LCD Display |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 15.6 inches |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1080 pixels |
| Display PPI | 141 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Gigabit LAN |
|---|---|
| WiFi standard | IEEE 802.11a/b/g/n |
| Bluetooth (Version) | v4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | SD Card Support |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Acer Crystal Eye 720p HD Webcam |
|---|---|
| Keyboard | FineTip Keyboard with Numeric Keypad |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphone |
| Speakers | Yes, Stereo Speakers |
| Optical Drive | SuperMulti DVD RW Drive with Dual Layer Support |
| Dimensions | 381.6 x 256 x 25.3 mm |
| Weight (KG) | 2.35 kg |
| Sound | 2 Built-in Stereo Speakers, MS-Sound Compatible, HD Audio |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 1.6 GHz |
|---|---|
| Cores | Dual Core |
| Threads | 4 |
| Cache (MB) | 3 MB |
| Processor Name | 4th Gen Intel Core i5 4200U |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 2 x 1.6 GHz (Turbo Speed upto 2.6 GHz) Cores |
| GPU (Model) | AMD Radeon HD 8750M |
|---|---|
| Dedicated Memory (GB) | 2 GB |
| Dedicated Memory (Type) | DDR3 |
| GPU Brand | AMD |
| RAM Type | DDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Hard Disk Capacity | 750 GB |
| Adapter (Type) | 65 W AC Adapter |
|---|