
| Brand | Videocon |
|---|---|
| In The Box | Television, Remote Control, Batteries, User Manual, Warranty Card |
| Model | VKV50FH16XAH |
| Power Consumption | 1.25 kW |
| Voltage Requirement | 100 – 240 V |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Other Display Features | Liquid Luminous |
| Size (Diagonal) | 50 in |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Weight (with Stand) | 14.6 kg |
|---|---|
| Weight (without Stand) | 14.2 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 20 W |
| Other Audio Features | 5 Band Equalizer, Auto volume leveller: Balance |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Audio Formats Supported | MP3 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
|---|---|
| MHL Enabled | Yes |
| USB Ports | 2 |
| Image Formats Supported | JPEG |
|---|---|
| Analog TV Reception Formats | AUTO, PAL, SECAM |
| Video Formats Supported | MPEG-4 |
| Smart TV | No |
|---|---|
| Other Smart Features | Easylink (HDMI-CEC), MHL |