
| Brand | Sony |
|---|---|
| Warranty | 2 Year |
| In The Box | yes Television, Remote Control, Batteries, AC Power Adaptor, AC Power Cord, Analogue Extension Cable, IR Blaster, User Manual, Warranty Card |
| Model | BRAVIA KDL-50W950D |
| Voltage Requirement | 100 – 240 V |
| Power Saving Mode | Yes |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Other Display Features | Dynamic Backlight Control, Triluminous display, XReality Pro |
| Size (Diagonal) | 50 in |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Weight (with Stand) | 19.8 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1122 (W) x 663 (H) x 70 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 17.3 kg |
| Number Of Speakers | 4 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 40 W |
| Other Audio Features | Auto volume leveller: Balance, Clear Audio Plus, NICAM Stereo |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Audio Formats Supported | MP3 |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 (Rear) |
| MHL Enabled | Yes |
| USB Ports | 2 |
| Digital TV Reception Formats | DVB |
|---|---|
| Image Formats Supported | JPEG |
| Analog TV Reception Formats | PAL, NTSC, SECAM |
| Video Formats Supported | MPEG-4 |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | yes, etc. |
| Other Smart Features | Display Mirroring, MHL, SmartView, WiFi Direct, Android |
| Social Media Integration | Yes |
| Operating System | Custom Android |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|