
| Brand | Philips |
|---|---|
| In The Box | Television, Remote, Batteries, Power Cord, Table Top Stand, Wall Mounting Bracket, Safety/Legal Instructions, User Guide, Warranty Card |
| Model | 19PFL4738 |
| Power Consumption | 35 W |
| Voltage Requirement | 100 – 240 V |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption (Stand-by) | 1 W |
| Screen Resolution | HD Ready, 1366 x 768 pixels |
|---|---|
| Curve TV | no No |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Other Display Features | Pixel Plus HD |
| Size (Diagonal) | 19 in |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Weight (with Stand) | 2.5 kg |
|---|---|
| Dimensions | 455 (W) x 274 (H) x 36 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 2.1 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 6 W |
| Other Audio Features | Auto volume leveller: Balance |
| Output Per Speaker | 3 W |
| Audio Formats Supported | MP3, WAV |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
|---|---|
| NFC Enabled | no No |
| USB Ports | Audio, Video, Image |
| Image Formats Supported | JPEG |
|---|---|
| Analog TV Reception Formats | PAL, NTSC, SECAM |
| Video Formats Supported | Asf, AVI, MKV, MOV, MP4, MPG, PS |
| Smart TV | No |
|---|---|
| Other Smart Features | Fluctuation protection |
| Social Media Integration | No |
| Internet Access In Remote | no No |
|---|---|
| Touch Controls On Remote | no No |
| Universal Control Remote | no No |