




| Brand | Iffalcon |
|---|---|
| Launch Year | 2022 |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 Unit TV, Stand, Audio Cable, User Manual, Warranty Card, Remote, 2 Batteries |
| Model | iFF43U62 |
| Power Consumption | 90 W |
| Voltage Requirement | AC 100 – 240 V |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Processor Cores | 4 |
| Internal Storage | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
|---|---|
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Dimming Technology | Micro Dimming |
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Contrast Ratio | 5000:1 |
| HDR Format Display Types | HDR10, HLG |
| HDR | Yes |
| Variable Refresh Rate | No |
| Weight (with Stand) | 6.3 kg |
|---|---|
| Dimensions | 957 (W) x 610 (H) x 80 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 6.2 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Sound Technology | Dolby Audio |
| Total Speaker Output | 19 W |
| Output Per Speaker | 9.5 W |
| Audio Formats Supported | MP3 |
| Bluetooth | Yes, v5 |
|---|---|
| HDMI Audio Return Channel | Yes, eARC |
| Ethernet | Yes |
| HDMI CEC | Yes |
| HDMI Version | 2.1 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Component Output Ports | 1 |
| USB Ports | 1 (Side) |
| Image Formats Supported | JPEG |
|---|---|
| Video Formats Supported | MP4 |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| APP Store Display Type | Google Play Store |
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, YouTube, Hotstar, etc. |
| Voice Assistant | Yes, Alexa |
| Social Media Integration | Yes |
| Wifi Version | WiFi integrted b/g/n/ac |
| Voice Search | Yes |
| Operating System | Google TV |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|
| Auto Low Latency Mode (ALLM) | No |
|---|---|
| Adaptive Sync | No |