



| Brand | Iffalcon |
|---|---|
| Launch Year | 2025 |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1N LED TV, 1N Audio Cable, 1N Stand, 1N User Manual, 1N Remote, 1N Warrnty Card, 2N Battries, 1N Power Cord. |
| Model | 40S55 |
| Power Consumption | 95 W |
| Other Power Features | Instant Power ON, ECO Energy Efficiency |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Processor Cores | 4 |
| Processor | CA55x4 @1.1GHz |
| Internal Storage | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness | 220 nits |
| Size (Diagonal) | 40 in |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| HDR Format Display Types | HDR10 |
| HDR | Yes |
| Weight (with Stand) | 4.63 kg |
|---|---|
| Dimensions With Stand | 892 (W) x 558 (H) x 184 (D) mm |
| Dimensions | 892 (W) x 507 (H) x 77 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 4.58 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Sound Technology | Dolby Audio |
| Total Speaker Output | 24 W |
| Sound Modes | User, Standard, Vivid, Sports, Movie, Music, News |
| Output Per Speaker | 12 W |
| Audio Formats Supported | MP3, AC3, AC4 |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
|---|---|
| HDMI Audio Return Channel | Yes, ARC (HDMI 2) |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| USB Ports | 1 |
| Video Formats Supported | H.264, H.265, MPEG1/2/4, WMV, VC1, VP8, VP9, AV1 |
|---|
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| APP Store Display Type | Google Play Store |
| Supported Apps | Prime Video, Jio Hotstar, Netflix, YouTube, ErosNow, ZEE5, etc. |
| Operating System | Google TV |