



| Series | Core i5 |
|---|---|
| Model | R930-X0110 |
| Utility | Everyday Use |
| Sales Package | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide and Manuals |
| OS Type | Windows 8 (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | Standard 1 Year Toshiba India Onsite Warranty Years |
| Display Type | HD LED Backlit Display |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 13.3 inches |
| Resolution (Pixels) | 1366 x 768 pixels |
| Display PPI | 118 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | 1 Gbps |
|---|---|
| WiFi standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth (Version) | v4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | HD Webcam |
|---|---|
| Keyboard | Spill Resistant Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Optical Drive | SuperMulti DVD Drive |
| Dimensions | 316 x 227 x 26.6 mm |
| Weight (KG) | 1.39 kg |
| Sound | 16-bit Stereo with Intel HD Audio Support |
| Cache (MB) | 3 MB |
|---|---|
| Processor Name | 3rd Gen Intel Core i5 3210M |
| GPU (Model) | Intel HD Graphics 4000 |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | DDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 4 GB |
| RAM Slots | 2 (1 Unused Slot) |
| Hard Disk Capacity | 500 GB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 6 hours |
|---|---|
| Adapter (Type) | 65 W AC Adapter |