

| Series | Core i3 |
|---|---|
| Model | F14326SNP |
| Utility | Everyday Use |
| Sales Package | Laptop, Battery, AC Adapter |
| Included Software | Socialife, Sony Music – Jive, Music App, Imagination Studio VAIO Edition (ACID Music Studio9, Sound Forge Audio Studio 10), Power DVD, Imagination Studio VAIO Edition (DVD Architect Studio 5.0, Movie Studio Platinum 12, Play Memories Home, VAIO Movie |
| OS Type | Windows 8.1 (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 Year Onsite Warranty Years |
| Display Type | HD LCD Capacitive Touch Screen Display |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 13.86 inches |
| Resolution (Pixels) | 1366 x 768 pixels |
| Display PPI | 113 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | Yes |
| Ethernet | Yes |
|---|---|
| WiFi standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth (Version) | v4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | MS Duo, SD Card Reader |
| Camera | 0.9 Megapixel Webcam, 0.9 MP |
|---|---|
| Keyboard | Standard Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | SuperMulti DVD Drive |
| Weight (KG) | 2.2 kg |
| Sound | Clear Audio +, S-force Front Surround 3D |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 1.7 GHz |
|---|---|
| Cores | Dual Core |
| Threads | 4 |
| Cache (MB) | 3 MB |
| Processor Name | 4th Gen Intel Core i3 4005U |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 2 x 1.7 GHz Cores |
| GPU (Model) | Intel HD Graphics 4400 |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | DDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 2 GB |
| RAM Slots | 2 (1 Unused Slot) |
| Hard Disk Capacity | 500 GB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 4 hours |
|---|