



| Model | E1404GA-NK013WS |
|---|---|
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| Sales Package | Laptop, battery, power adapter, user guide |
| OS Type | Windows 11 Home |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | LED Backlit |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 14 inches |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1080 pixels |
| Display PPI | 157 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Refresh Rate (Hz) | 60 Hz |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | No |
|---|---|
| WiFi standard | 6E(802.11ax) Dual band) 1*1 |
| Bluetooth (Version) | v5 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | 720p HD camera |
|---|---|
| Keyboard | Chiclet Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Built-in array microphone |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 324.5 x 213.9 x 17.9 mm |
| Weight (KG) | 1.38 kg |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 1.1 GHz |
|---|---|
| Cores | Dual Core |
| Threads | 2 |
| Cache (MB) | 4 MB |
| Processor Name | Intel N4500 |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 2 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 2.8 GHz) Cores |
| GPU (Model) | Intel Integrated UHD |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 8 GB |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 256 GB |
| Adapter (Type) | 45W AC Adapter |
|---|