



| Series | Ryzen 5 |
|---|---|
| Model | M1405YA-KM541WS |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, Battery, Warranty Documents, User Guide |
| Included Software | Microsoft Office Home & Student 2021 |
| OS Type | Windows 11 Home |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | OLED |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 14 inches |
| Resolution (Pixels) | 2880 x 1800 pixels |
| Display PPI | 243 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Refresh Rate (Hz) | 90 Hz |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | No |
|---|---|
| WiFi standard | Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band |
| Bluetooth (Version) | v5 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0b Port |
| Microphone In | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphone |
| Speakers | Built-in Speaker |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 317.1 x 222 x 19.9 mm |
| Weight (KG) | 1.6 kg |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Sound | SonicMaster |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 2 GHz |
|---|---|
| Cores | Hexa Core |
| Threads | 12 |
| Cache (MB) | 16 MB |
| Processor Name | 7th Gen AMD Ryzen 5 7530U |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 6 x 2 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Cores |
| GPU (Model) | Integrated AMD Radeon Graphics |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | LPDDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 16 GB |
| RAM Bus Speed (Mhz) | 3200 MHz |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 512 GB |
| Adapter (Type) | 45W AC Adapter |
|---|