



| Series | Core i5 |
|---|---|
| Model | MD101HN/A |
| OS Type | Mac OS X |
|---|---|
| Warranty | 1 Year Years |
| Display Type | LED |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 13.3 inches |
| Resolution (Pixels) | 1280 x 800 pixels |
| Display PPI | 113 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | No |
|---|---|
| WiFi standard | 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth (Version) | v4 |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | Full-Size Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Dual Microphone |
| Speakers | Stereo speakers |
| Optical Drive | No |
| Weight (KG) | 1.5 kg |
| Processor Name | 3rd Gen Intel Core i5 3210M |
|---|
| GPU (Model) | Intel HD 4000 |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | DDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 16 GB |
| RAM Bus Speed (Mhz) | 1600 MHz |
| Hard Disk Capacity | 500 GB |