





| Series | Core Ultra 5 |
|---|---|
| Model | SF14-51 |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| OS Type | Windows 11 Home |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Size (Inches) | 14 inches |
|---|---|
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | No |
|---|---|
| WiFi standard | Killer 7 Wireless LAN |
| Bluetooth (Version) | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | 80-/81-/84-key Acer backlight keyboard layout with international language support including indicators of CapsLock and F4/Microphone mute. Control Keys: Acer Sense Key and Copilot Key |
| Inbuilt Microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 312.4 x 221.2 x 15.95 mm |
| Weight (KG) | 1.28 kg |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 2.1 GHz |
|---|---|
| Cache (MB) | 8 MB |
| Processor Name | Intel Core Ultra 5 266V |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 4 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 4.5 GHz) Performance Cores4 x 2.1 GHz (Turbo Speed upto 3.5 GHz) Low Power Efficient Cores |
| GPU (Model) | Intel Integrated Arc |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | LPDDR5X |
|---|---|
| RAM (GB) | 16 GB |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 512 GB |