





| Series | Ryzen 5 |
|---|---|
| Model | AN515-42 |
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Netbook |
| Sales Package | Laptop, Battery, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Included Software | Acer Care Center, Acer Configuration Manager, Acer Quick Access, Acer NitroSense |
| OS Type | Windows 10 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 Year International Travelers Warranty (ITW), Onsite, Manufacturing Defects, Physical Damage, 1 Year Domestic Warranty, 1 Year International Warranty Years |
| Display Type | LED |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 15.6 inches |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1080 pixels |
| Display PPI | 141 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Gigabit Ethernet, Wake-on-LAN Ready |
|---|---|
| WiFi standard | IEEE 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth (Version) | Yes |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0 Port |
| Card Reader | SD, SDXC |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | FineTip Backlit Keyboard with Independent Standard Numeric Keypad (International Language Support) |
| Inbuilt Microphone | Built-in Dual Microphone |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 390 x 266 x 26.75 mm |
| Weight (KG) | 2.7 kg |
| Sound | Stereo Speakers, Acer TrueHarmony Plus Technology, Optimized Dolby Audio Premium Sound Enhancement |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 3 GHz |
|---|---|
| Cores | Hexa Core |
| Threads | 12 |
| Cache (MB) | 8 MB |
| Processor Name | 4th Gen AMD Ryzen 5 4600H |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 6 x 3 GHz (Turbo Speed upto 4 GHz) Cores |
| GPU (Model) | NVIDIA GeForce GTX 1650 |
|---|---|
| Dedicated Memory (GB) | 4 GB |
| Dedicated Memory (Type) | GDDR5 |
| GPU Brand | NVIDIA |
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 16 GB |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 512 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Battery Backup (Hours) | Upto 5 hours |
|---|