



| Series | APU Dual Core |
|---|---|
| Utility | Everyday Use |
| Device Type | Netbook |
| Sales Package | Laptop, Battery, AC Adapter, User Guide and Manuals |
| OS Type | Linux/Ubuntu |
|---|---|
| Warranty | 1 Year Carry-in Warranty Years |
| Display Type | HD Acer ComfyView LED Backlit TFT LCD Display |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 11.6 inches |
| Resolution (Pixels) | 1366 x 768 pixels |
| Display PPI | 135 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | Gigabit LAN |
|---|---|
| WiFi standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Bluetooth (Version) | v4 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Card Reader | SD Card Support |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Acer Crystal Eye 720p HD Webcam |
|---|---|
| Keyboard | Acer FineTip Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Built-in Microphone |
| Speakers | Yes, Stereo Speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 285 x 202 x 27.5 mm |
| Weight (KG) | 1.2 kg |
| Sound | 2 Built-in Stereo Speakers, MS-Sound Compatible, HD Audio |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 1 GHz |
|---|---|
| Cache (MB) | 1 MB |
| Processor Name | AMD APU Dual Core E-1200 |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 2 x 1 GHz Cores |
| GPU (Model) | AMD Radeon HD 8210 |
|---|---|
| Dedicated Memory (GB) | 512 MB |
| Dedicated Memory (Type) | DDR3 |
| GPU Brand | AMD |
| RAM Type | DDR3 |
|---|---|
| RAM (GB) | 2 GB |
| RAM Slots | 1 |
| Hard Disk Capacity | 500 GB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 4 hours |
|---|---|
| Adapter (Type) | 40 W AC Adapter |