


| Brand | Vu |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | TV, Remote control, Battery, Manual, Table stand, Wall mount bracket |
| Model | 43SM |
| Power Consumption | 75 W |
| Voltage Requirement | AC 100 – 240 V |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Internal Storage | 4 GB |
| RAM | 1 GB |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Curve TV | No |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Touch Screen | No |
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Audio Formats Supported | MP3, PCM, AC3, AAC, COOK, MP2 |
| Ethernet | Yes |
|---|---|
| Screen Mirroring | Yes |
| USB Ports | 2 |
| Image Formats Supported | JPEG |
|---|---|
| Video Formats Supported | MPEG1, MPEG2, MPEG4, H.263, H.264, H.265, AVS, MVC, VP8 |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | Netflix, Youtube, Prime Video, Hungama, Yuup TV, etc. |
| Other Smart Features | Linux |
| Operating System | Linux |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|---|
| Touch Controls On Remote | No |
| Universal Control Remote | No |