



| Brand | Samsung |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, 1 Power Cord, 1 Remote Control, 1 Stand Left, 1 Stand Right |
| Model | UA55CUE70AKLXL |
| Voltage Requirement | AC 100 – 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
|---|---|
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Other Display Features | Crystal Processor 4K, HDR10+, ALLM, MEMC, IoT Sensor for Light and Camera, PurColour, Contrast Enhancer, Motion Xcelerator |
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR Format Display Types | HDR10, HDR10+ |
| HDR | Yes |
| Upscaling | Yes |
| Weight (with Stand) | 13.4 kg |
|---|---|
| Dimensions With Stand | 1230 (W) x 783 (H) x 250 (D) mm |
| Dimensions | 1230 (W) x 707 (H) x 60 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 13.1 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 20 W |
| Other Audio Features | Adaptive Sound, Immersive Audio, Q-Symphony Support |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Component Output Ports | 1 |
| USB Ports | 1 (Rear) |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Jio Cinema, YuppTV, Zee 5, Disney+ Hotstar, Aha, Apple TV, Apple Music, Spotify, Sony LIV, Voot, Eros, etc. |
| Other Smart Features | Tyzen OS, Voice Assistance, Content Optimisation, Samsung TV Plus, SmartThings |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|---|
| Universal Control Remote | Yes |