



| Brand | Reliance |
|---|---|
| Launch Year | 2024 |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, Remote, User Manual, 1 Warranty Card, Table TV Stand |
| Model | RGT55WB2496UHD |
| Power Consumption | 121 W |
| Voltage Requirement | AC 100 – 240 V |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Processor Cores | 4 |
| Processor | Quad Core Processor 4K |
| Internal Storage | 8 GB |
| RAM | 1.5 GB |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
|---|---|
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal |
| Size (Diagonal) | 55 in |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR Format Display Types | HDR10+ |
| HDR | Yes |
| Dimensions With Stand | 1250 (W) x 717 (H) x 254 (D) mm |
|---|---|
| Dimensions | 1250 (W) x 663 (H) x 93.98 (D) mm |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Sound Technology | Dolby Atmos |
| Total Speaker Output | 24 W |
| Sound Modes | Cinema Sound Mode, Music Sound Mode, Sports Sound Mode, Game Sound Mode, News Sound Mode, Standard Sound Mode |
| Output Per Speaker | 12 W |
| Audio Formats Supported | MP3 |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | 2 |
| Video Formats Supported | MPEG, M3U8, MP4, MOV, M4V, MKV |
|---|
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Disney+ Hotstar, Apple TV, SonyLIV, Discovery+, Zee5, Voot, Google Play Movies and TV, YuppTV, Youtube, etc. |
| Operating System | webOS |