Panasonic TH-43GX500DX 43-inch Ultra HD 4K Smart LED TV
  • Market Status Launched
  • Category TV
  • Panasonic Brand - Panasonic
  • Screen Resolution 4K, 3840 x 2160 pixels
  • USB Ports 2
Panasonic TH-43GX500DX 43-inch Ultra HD 4K Smart LED TV Specifications
General
Brand Panasonic
Warranty 1 Year
Model VIERA TH-43GX500DX
Voltage Requirement 100 – 240 V
Power Saving Mode Yes
Power Consumption (Stand-by) 0.5 W
Display
Curve TV No
Refresh Rate 60 Hz
Viewing Angle 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical
Touch Screen No
Other Display Features HDR (High Dynamic Range)
Size (Diagonal) 43 in
Aspect Ratio 16 : 9
HDR Yes
Upscaling Yes
Audio
Number Of Speakers 2
Total Speaker Output 20 W
Other Audio Features Auto volume leveller: Balance
Output Per Speaker 10 W
Audio Formats Supported MP3, WMA, WAV
Connectivity
Ethernet Yes
RF Input (Analog Co-axial) Ports 1
MHL Enabled Yes
Screen Mirroring Yes
Component Output Ports 1
USB Ports 2
Video
Image Formats Supported JPEG
Analog TV Reception Formats PAL, NTSC, SECAM
Video Formats Supported MP4, WMV, AVI, Blu-ray
Smart Tv Features
Smart TV Yes
Social Media Integration Yes
Remote Control
Internet Access In Remote Yes
Touch Controls On Remote No
Universal Control Remote No
  • DISPLAY
    • Size (Diagonal): 43 in
    • Refresh Rate: 60 Hz
    • Aspect Ratio: 16 : 9
  • AUDIO
    • Number Of Speakers: 2
    • Total Speaker Output: 20 W