

| Brand | Panasonic |
|---|---|
| In The Box | Television, Remote Control, Batteries, Power Cord, Pedestral Plus, User Manual, Warranty Card |
| Model | VIERA TH-43CS400DX |
| Power Consumption | 100 W |
| Voltage Requirement | 100 – 240 V |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Viewing Angle | 176 ° Horizontal, 176 ° Vertical |
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Weight (with Stand) | 9.8 kg |
|---|---|
| Dimensions | 969.7 (W) x 564.7 (H) x 78.2 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 9.5 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 20 W |
| Other Audio Features | Auto volume leveller: Balance |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Audio Formats Supported | MP3 |
| Bluetooth | No |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| USB Ports | 2 |
| Image Formats Supported | JPEG |
|---|---|
| Analog TV Reception Formats | AUTO, PAL, SECAM |
| Video Formats Supported | AVI, MP4, MPEG-4, VOB |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Other Smart Features | Hotel Mode, WiFi Direct |
| Social Media Integration | Yes |