


| Brand | Micromax |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 LED TV, 1 Remote Control, 1 Base Stand, 1 Wall Mount, 1 User manual and 2 AAA batteries |
| Model | L24BPUB1HD |
| Voltage Requirement | AC 230 V |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Screen Resolution | 1366 x 768 pixels |
|---|---|
| Curve TV | No |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 176 ° Horizontal, 176 ° Vertical |
| Touch Screen | No |
| Size (Diagonal) | 24 in |
| Aspect Ratio | 16:9, 4:3 |
| Weight (without Stand) | 2.58 kg |
|---|
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 20 W |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Audio Formats Supported | MP3. AAC, WAV, WMA |
| Bluetooth | No |
|---|---|
| USB Ports | 2 |
| Image Formats Supported | JPEG, PNG |
|---|---|
| Video Formats Supported | MP4, AVI, 3GP, MKV |
| Smart TV | No |
|---|
| Touch Controls On Remote | No |
|---|---|
| Universal Control Remote | No |