

| Brand | Micromax |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, Wall Mount, User Manual, Remote Control, 2 Stand Base, AAA Batteries |
| Model | 40V1107HD |
| Power Consumption | 65 W |
| Voltage Requirement | AC 100 – 240 V |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.35 W |
| Processor Cores | 4 |
| Internal Storage | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Screen Resolution | HD Ready, 1366 x 768 pixels |
|---|---|
| Curve TV | No |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Touch Screen | No |
| Size (Diagonal) | 40 in |
| Aspect Ratio | 16:9 and 4:3 |
| Weight (with Stand) | 6.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 892 (W) x 520 (H) x 90 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 6.12 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 20 W |
| Other Audio Features | Auto Volume Leveler |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Audio Formats Supported | MP3 Audio |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Component Output Ports | 1 |
| NFC Enabled | Yes |
| USB Ports | 2 |
| Image Formats Supported | JPEG, PNG |
|---|---|
| Other Video Features | Multi Format Support by USB |
| Video Formats Supported | MP4, AVI, MPEG |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | Netflix, Prime Video, Disney+Hotstar, Youtube, etc. |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|---|
| Touch Controls On Remote | No |
| Universal Control Remote | No |
| Graphics Processor (GPU) | Mali-G31MP2 |
|---|