
| Brand | LG |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Television, Remote Control, Batteries, Wall Mount, User Manual & Warranty Card |
| Model | 86QNED99TPZ |
| Voltage Requirement | 100 – 240 V |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Screen Resolution | 8K, 7680 x 4320 pixels |
|---|---|
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Other Display Features | HDR (High Dynamic Range), HDR 4K with Dolby Vision, HDR Pro, NanoCell, Ultra Luminance, Wide Color Enhancer |
| Size (Diagonal) | 86 in |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| HDR Format Display Types | Dolby Vision |
| HDR | Yes |
| Upscaling | Yes |
| Weight (with Stand) | 43.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1672 (W) x 963 (H) x 54.9 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 42.4 kg |
| Number Of Speakers | 4 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 60 W |
| Other Audio Features | Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 3, Dolby Atmos, Ultra Surround |
| Output Per Speaker | 15 W |
| Audio Formats Supported | AAC, AC3(Dolby Digital), MP3, WMA |
| Ethernet | Yes |
|---|---|
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Component Output Ports | 1 |
| USB Ports | 3 |
| Digital TV Reception Formats | DVB |
|---|---|
| Image Formats Supported | JPEG, PNG |
| Analog TV Reception Formats | PAL, NTSC, SECAM |
| Video Formats Supported | MP4, MPEG, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | Netflix, Amazon Prime Video, Zee5, Youtube, Hotstar, etc. |
| Social Media Integration | Yes |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|---|
| Universal Control Remote | Yes |
| Other Remote Features | Magic Remote |