
| Brand | LG |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | Television, Remote Control, Batteries, 4 3D Glasses, User Manual, Warranty Card. |
| Model | 47LB6700 |
| Voltage Requirement | 100 – 240 V |
| Power Saving Mode | Yes |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.3 W |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Curve TV | no No |
| Refresh Rate | 200 Hz |
| Other Display Features | Triple XD Engine, 3D Depth Control, 3D Image Correction, 3D Picture Mode, 3D Viewpoint Control, Format Auto Detection |
| Size (Diagonal) | 47 in |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| Upscaling | Yes |
| Weight (with Stand) | 13.2 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1059.9 (W) x 621 (H) x 55.1 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 12.7 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 24 W |
| Other Audio Features | Auto volume leveller: Balance, Clear Voice 2 |
| Output Per Speaker | 12 W |
| Audio Formats Supported | AAC, AC3(Dolby Digital), DTS, EAC3, HAAC, MP3, MPEG, PCM |
| Bluetooth | No |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 (Rear) |
| MHL Enabled | Yes |
| Screen Mirroring | Yes |
| NFC Enabled | Yes |
| USB Ports | 3 (Side) |
| Digital TV Reception Formats | DVB |
|---|---|
| Image Formats Supported | JPEG, JPS, MPO |
| Analog TV Reception Formats | PAL, NTSC, SECAM |
| Video Formats Supported | DivX HD, WMV |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | yes, Skype, etc. |
| Other Smart Features | WiFi Direct, Web OS, Launcher, LG Store, Live Menu, Future Ready, Dual play |
| Social Media Integration | Yes |
| Operating System | webOS |
| Internet Access In Remote | no No |
|---|---|
| Touch Controls On Remote | no No |
| Universal Control Remote | Yes |
| Other Remote Features | Magic Remote |