
| Brand | LG |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Model | 43LM5620PTA |
| Voltage Requirement | 100 – 240 V |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Processor Cores | 4 |
| Processor | Quad Core Processor 4K |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Other Display Features | Active HDR, HDR |
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Tone Mapping | HDR Dynamic Tone Mapping |
| Aspect Ratio | 16 : 9 |
| HDR | Yes |
| Weight (with Stand) | 8.1 kg |
|---|---|
| Dimensions | 977 (W) x 577 (H) x 80.8 (D) mm |
| Weight (without Stand) | 8 kg |
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Total Speaker Output | 20 W |
| Other Audio Features | Clear Voice 3 |
| Output Per Speaker | 10 W |
| Audio Formats Supported | MP3, WMA |
| Ethernet | Yes |
|---|---|
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 (Rear) |
| Screen Mirroring | Yes |
| USB Ports | 1 (Side) |
| Image Formats Supported | JPEG |
|---|---|
| Video Formats Supported | MP4, MPEG |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | Netflix, Youtube, Amazon Prime Video, Hotstar, SonyLiv, Zee5, Voot, YuppTv, etc. |
| Social Media Integration | Yes |
| Operating System | webOS |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|---|
| Other Remote Features | Magic Remote |