


| Brand | Coocaa |
|---|---|
| Launch Year | 2024 |
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1NLED TV, 1N Remote, 1N Power Cord, 1N Warranty Card, 1N Quick Start Guide, 2N Base Stands, 2N Batteries, 2N Screws |
| Model | 43S3U Plus |
| Power Consumption | 74 W |
| Voltage Requirement | AC 220 – 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Internal Storage | 4 GB |
| Screen Resolution | Full HD, 1920 x 1080 pixels |
|---|---|
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Brightness | 400 nits |
| Size (Diagonal) | 43 in |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Dimensions With Stand | 957 (W) x 622 (H) x 267.7 (D) mm |
|---|
| Number Of Speakers | 2 |
|---|---|
| Sound Technology | Dolby Audio |
| Speaker Direction | Down Firing |
| Total Speaker Output | 30 W |
| Sound Modes | Standard, Music, Movie, Sports |
| Other Audio Features | Dolby Audio, Surround Sound, Downfiring Speaker |
| Output Per Speaker | 15 W |
| Optical Digital Audio Out | Yes |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| HDMI Version | 1.4 |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| USB Ports | 2 |
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| Supported Apps | SonyLiv, YouTube, Jio Cinema, etc. |
| Operating System | Coolita 3.0 |