





| Brand | Blaupunkt |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| In The Box | 1 TV Unit, Remote, Wall Mount, User Manual, 2 AAA Batteries |
| Model | 75QD7040 |
| Voltage Requirement | AC 100 – 240 V |
| Power Consumption (Stand-by) | 0.5 W |
| Processor Cores | 4 |
| Processor | Realtek ARM Cortex A53 |
| Internal Storage | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
| Screen Resolution | 4K, 3840 x 2160 pixels |
|---|---|
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 ° Horizontal, 178 ° Vertical |
| Size (Diagonal) | 75 in |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| HDR Format Display Types | HLG, Dolby Vision |
| HDR | Yes |
| Dimensions | 1675 (W) x 757 (H) x 335 (D) mm |
|---|
| Number Of Speakers | 4 |
|---|---|
| Sound Technology | Dolby Digital, dts TruSurround |
| Total Speaker Output | 60 W |
| Output Per Speaker | 15 W |
| Audio Formats Supported | MP3, MPEG1, MPEG2, MPEG2.5, AAC, HEAAC, ASF, WMA |
| Bluetooth | Yes |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| RF Input (Analog Co-axial) Ports | 1 |
| Screen Mirroring | Yes |
| Component Output Ports | 1 |
| USB Ports | 2 (Rear) |
| Video Formats Supported | MP4, MPEG, MPG, MKV, AVI, FLV, ASF |
|---|
| Smart TV | Yes |
|---|---|
| APP Store Display Type | Google Play Store |
| Supported Apps | Netflix, YouTube, Prime Video, Jio Hotstar, etc. |
| Operating System | Google TV |
| Internet Access In Remote | Yes |
|---|
| Graphics Processor (GPU) | Mali G52MC |
|---|