


| Country of Origin | China |
|---|---|
| Brand | Crucial |
| Pins | 260 |
| Buffered / Unbuffered | Unbuffered |
| Compatible Device | Laptop |
| Model | CT16G4SFS8266 |
| Error Check | Non-ECC |
| Capacity | 16 GB |
| Cooling | No |
|---|---|
| CAS Latency | CL19 |
| Error Check | Non-ECC |
| Additional Features | PC4-21300, Reduced Power consumption, Faster Burst Access Speeds |
| Power Requirements | 1.2V |
| Pins | 260 |
|---|---|
| RAM Type | DDR4 |
| Buffered / Unbuffered | Unbuffered |
| CAS Latency | CL19 |
| Capacity | 16 GB |
| RAM Bus Speed | upto 2666 MHz |
| Warranty Type | Manufacturer |
|---|---|
| Warranty | 10 years |