



| Series | Ryzen 7 |
|---|---|
| Model | GL702ZC-BA290T |
| Utility | Gaming, Performance |
| Device Type | Netbook |
| Sales Package | Laptop, Battery, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Included Software | Gaming Center, Asus Splendid, XSplit Gamecaster |
| OS Type | Windows 10 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | Full HD LED |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 17.3 inches |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1080 pixels |
| Display PPI | 127 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | 10/100/1000 Mbps |
|---|---|
| WiFi standard | IEEE 802.11ac |
| Bluetooth (Version) | v4.2 |
| HDMI | 1 x HDMI v1.4 Port |
| Card Reader | SD Card Reader |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | Illuminated Chiclet Keyboard |
| Inbuilt Microphone | Built-in Array Microphone |
| Speakers | Built-in Speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 415 x 280 x 34 mm |
| Weight (KG) | 3.2 kg |
| Sound | Sonic Master |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 3.4 GHz |
|---|---|
| Cores | Octa Core |
| Threads | 16 |
| Cache (MB) | 16 MB |
| Processor Name | AMD Ryzen 7 1700 |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 8 x 3.4 GHz (Turbo Speed upto 3.8 GHz) Cores |
| GPU (Model) | AMD Radeon RX 580 |
|---|---|
| Dedicated Memory (GB) | 4 GB |
| Dedicated Memory (Type) | GDDR5 |
| GPU Brand | AMD |
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 16 GB |
| RAM Bus Speed (Mhz) | 2400 MHz |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 256 GB |
| RAM Slots | 2 |
| Hard Disk Capacity | 1 TB |