



| Series | Ryzen 9 |
|---|---|
| Model | GV301RC-LJ073WS |
| Utility | Performance, Gaming |
| Device Type | Ultrabook |
| Sales Package | Laptop, Battery, Adapter, Cables and User Manuals |
| Included Software | Microsoft Office Home & Student, 1 Year McAfee Antivirus |
| OS Type | Windows 11 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Size (Inches) | 13.4 inches |
|---|---|
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1200 pixels |
| Display PPI | 169 |
| Anti Glare Screen | Yes |
| Refresh Rate (Hz) | 120 Hz |
| Touch Screen | Yes |
| Ethernet | No |
|---|---|
| WiFi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) (Dual band) 2 x 2 |
| Bluetooth (Version) | v5.2 |
| HDMI | 1 x HDMI v2.0b Port |
| Microphone In | Yes |
| Camera | 720p HD Camera |
|---|---|
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard Single Light |
| Inbuilt Microphone | Built-in 3 Microphone Array |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 299 x 222 x 16.9 mm |
| Weight (KG) | 1.3 kg |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Sound | Dolby Atmos Hi-Res certification |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 3.3 GHz |
|---|---|
| Cores | Octa Core |
| Threads | 16 |
| Cache (MB) | 16 MB |
| Processor Name | 6th Gen AMD Ryzen 9 6900HS |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 8 x 3.3 GHz (Turbo Speed upto 4.9 GHz) Cores |
| GPU (Model) | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
|---|---|
| Dedicated Memory (GB) | 4 GB |
| Dedicated Memory (Type) | GDDR6 |
| GPU Brand | NVIDIA |
| RAM Type | LPDDR5 |
|---|---|
| RAM (GB) | 16 GB |
| RAM Bus Speed (Mhz) | 6400 MHz |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 1 TB |
| Adapter (Type) | 100W USB-C Power Adapter |
|---|