





| Series | Core i5 |
|---|---|
| Model | SF314-57G-59RE |
| Utility | Performance |
| Device Type | Ultrabook |
| Sales Package | Laptop, Power Adaptor, User Guide, Warranty Documents |
| Included Software | Acer Collection, Quick Access, Acer Care Center, Acer Product Registration |
| OS Type | Windows 10 Home (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | LED |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 14 inches |
| Resolution (Pixels) | 1920 x 1080 pixels |
| Display PPI | 157 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | No |
| Ethernet | No |
|---|---|
| WiFi standard | Intel Wireless Wi-Fi 6 AX201 |
| Bluetooth (Version) | v5 |
| HDMI | 1 x HDMI Port |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Keyboard | Full-size FineTip with International Language Support, Yes |
| Inbuilt Microphone | Built-in Dual Microphones |
| Speakers | Built-in Dual Speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 319.5 x 217 x 15.95 mm |
| Weight (KG) | 1.19 kg |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Sound | Acer Purified Voice Technology, Acer TrueHarmony Technology, Stereo Speakers, Compatible with Cortana with Voice |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 1.1 GHz |
|---|---|
| Cores | Quad Core |
| Threads | 8 |
| Cache (MB) | 6 MB |
| Processor Name | 10th Gen Intel Core i5 1035G4 |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 4 x 1.1 GHz (Turbo Speed upto 3.7 GHz) Cores |
| GPU (Model) | NVIDIA Geforce MX350 |
|---|---|
| Dedicated Memory (GB) | 2 GB |
| Dedicated Memory (Type) | GDDR5 |
| GPU Brand | NVIDIA |
| RAM Type | DDR4 |
|---|---|
| RAM (GB) | 8 GB |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 512 GB |
| Battery Backup (Hours) | Upto 11 hours |
|---|