


| Series | Core i7 |
|---|---|
| Model | SP513-54N |
| Utility | Business |
| Device Type | Netbook |
| OS Type | Windows 10 (64-bit) |
|---|---|
| Warranty | 1 year Warranty Years |
| Display Type | FHD IPS |
|---|---|
| Display Size (Inches) | 13.5 inches |
| Resolution (Pixels) | 2256 x 1504 pixels |
| Display PPI | 157 |
| Anti Glare Screen | No |
| Touch Screen | Yes |
| Ethernet | No |
|---|---|
| WiFi standard | Wi-Fi 6 AX201 2×2 802.11ax 160MHz |
| Bluetooth (Version) | v5 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0 Port |
| Card Reader | Yes |
| Microphone In | Yes |
| Headphone Jack | Yes |
| Camera | Yes |
|---|---|
| Inbuilt Microphone | 2 far-field microphones |
| Speakers | 2 Speakers |
| Optical Drive | No |
| Dimensions | 300 x 235 x 14.9 mm |
| Weight (KG) | 1.2 kg |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Processor Speed (Maximum, Ghz) | 1.3 GHz |
|---|---|
| Cores | Quad Core |
| Threads | 8 |
| Cache (MB) | 8 MB |
| Processor Name | 10th Gen Intel Core i7 1065G7 |
| Processor Speed (Minimum, Ghz) | 4 x 1.3 GHz (Turbo Speed upto 3.9 GHz) Cores |
| GPU (Model) | Iris Plus Graphics |
|---|---|
| GPU Brand | Intel |
| RAM Type | LPDDR4X |
|---|---|
| RAM (GB) | 16 GB |
| SSD (Solid State Drive) (GB) | 1 TB |
| Adapter (Type) | 65 W charger |
|---|